"Tudod-e? Az újabb grammatikai kutatások eredményeképpen megkülönböztetjük a minimális szerkezetű és a bővített mondatot. A minimális szerkezetű mondat alanyból és állítmányból, valamint a kötelező vonzatokból áll. (Jancsi hisz a jóakaratban.) Ha ezenkívül más bővítményt is tartalmaz a mondat, bővített mondatról beszélünk."
A kérdés a NAT 2012-nek megfeleltetett, 9. osztályosoknak szóló Magyar nyelv és kommunikáció c. tankönyvben olvasható.
Hát már hogyne tudná ezt egy kilencedikes gyerek! Nyilván nyelvészeti szakirodalmat olvas altatóként!
Az újabb grammatikai kutatások eredményeképpen??? Ezt eddig is tudtuk. Alany+állítmány: egyszerű mondat. (Ja, hogy most minimális szerkezetűnek hívják?) Alany + állítmány, kibővítve jelzővel, határozóval stb.: bővített mondat.
VálaszTörlésEzért nem kell nyelvészeti szakirodalmat olvasni. Vagy igen??? :D
Nem egészen így tudtuk: 1.) A+Á=tőmondat. 2.) A+Á+bármilyen más bővítmény=bővített mondat .1.) és 2.) is = egyszerű és teljes mondat. A fenti, zárójelben lévő példa régi tudásunk szerint nem tőmondat, új tudásunk szerint pedig nem bővített mondat, hanem minimális szerkezetű mondat (nem = tőmondat) - de régi és új tudásunk szerint is egyszerű mondat.
VálaszTörlésTovább is van, mondjam még? Az egyszerű mondatnak nem a bővített mondat az ellentétpárja, hanem az összetett.
Hinni kell a jóakaratban! :)
VálaszTörlés