2012. február 27., hétfő
Elül a bérceken, a nyergeken a szél,
a napsugarak telibe találják a hó helyét a hegyoldalban,
összegyűlik a rögeken a meleg
és lecsúszik a völgybe, a házak közé,
hol már várják,
kiszorul a földből a tél,
a kövek alá bújik, a pincébe, az első házba, az árnyékba,
és ott marad,
a gazdák felocsúdnak,
abbahagyják a lószerszámok javítását,
leteszik az árat, a fonalat, a tűt,
előjönnek az istállóból,
surcot kötnek,
magvaknak szentelik figyelmüket,
és fejben számolnak,
az asszonyok leakasztják a konyhán a falról a dughagymás zacskót,
gazt égetnek,
és felássák a kiskertet,
mire áthevülnek a lépcsők, ámbitusok, kispadok,
az öregek is észbe kapnak,
elveszik köszvényes kezüket a masina mellől,
és kibotorkálnak a szabadba,
a kovácsműhelyben megnő a forgalom,
egyre többen patkoltatnak lovat,
éleztetnek ekevasat,
az erdőn véget ér a vágás,
nincs több döntés, gallyazás, darabolás,
idén már senkit se üt agyon a fa,
csak napszámos munka marad,
tisztítás és csemeteápolás,
a szegényebbeknek,
a kocsmában megritkulnak a vendégek,
nem fogy a pálinka,
búcsúig szünetel a verekedés, bicskázás,
eltemetik az utolsó hűtlen menyecskét,
őszig nem lesz házasságtörés,
a parókián a pap beírja a halotti anyakönyvbe:
halál oka balta,
és megkönnyebbülten felsóhajt,
a gyerekek mától mezítláb járnak,
és kiszámolják az ujjukon,
mikor lesz húsvét,
mert öntözködéskor pénz üti a markukat,
a tőszomszédok összebeszélnek,
a következő vasárnapdélután etetés után kimennek a pástra,
felállítják a rostát,
tüzet raknak alatta,
kukoricát szórnak rá,
és felváltva rázzák,
könnyen kipattan,
már jó száraz,
füst és kellemes kukoricaillat terjeng a levegőben.
(Oravecz Imre: Halászóember)
2012. február 26., vasárnap
Megnéztük a kertet, kinn 10, a házban 9 fok volt, de a déli oldalon, szélvédett helyen üldögéltünk egy darabig a padon.
2012. február 20., hétfő
Átmenet
2012. február 18., szombat
Epilógus
Elkelt a ház, nyaraló lesz belőle,
a pincétől a padlásig ki kell üríteni,
és az istállóból, a félszerből is el kell távolítani a szerszámokat,
munkaeszközöket, mindent,
meg lehet őrizni, meg lehet semmisíteni egy élet, egy kultúra feleslegessé vált kellékeit?
(Döbbenten látom életemben először leírva a szót: félszer. Nálunk: fészer.)
2012. február 16., csütörtök
Kívül, belül
"És vége nincs, vége nincs a menetnek, tavaszok mehetnek, jönnek nyarak, őszök: de az időben, mintha márványba vésve, megmarad minden mozdulat, cselekedet. És mi lesz – amit ma még a tudomány lehetetlennek tart –, mi lesz, ha mégis, valahogy túlszárnyaljuk a fizikai határsebességet, a fényét tudniillik, és visszafelé indulhatunk az időben? És szembe kell néznünk minden elmúltakkal?! Száz év múlva például mai önmagunkkal is?! – De nem is ez a fontos, nem az esetleges fenyegető lehetőség, hanem az élő, az örökéletű
lelkiismeret."
(Szilágyi Domokos: Emeletek avagy a láz enciklopédiája, (Koratavasz), részlet)
Szorítás a gyomorban, hogy az nem lehet... De ha lehet, akkor nincs értelme semminek sem. S akkor tudod, mi az értéke. És ez a tudás beleég az agyadba.
Látszólag nem történt semmi.
2012. február 13., hétfő
2012. február 11., szombat
Az olvasás éjszakája
Általában négy fejezetenként tartottunk szünetet, aztán jártunk egyet, ettünk- ittunk.
Az "étkezde" a másik tornaszobában volt, a menü zsíros kenyér hagymával, tea. De a második szünetben egy kolléganő 4 tepsi pizzával, keksztekerccsel, pattogatott kukoricával lepett meg bennünket – köszönet érte innen is.
Ez volt az olvasófotel, itt épp egy nyolcadikos fiú. Ahogy haladt az idő, csendesedett a társaság (de egy-egy folyton fecsegő :( fiú- és lánycsoport nem), volt, aki 5 órát aludt, volt, aki egyet... Hajnali négy után már nem tartottunk szünetet. A teljes történetet talán csak M. tudná elmesélni.
A csoportkép valamivel reggel hét előtt készült, de már nincs rajta mindenki: 30 gyerek és 6 tanár töltötte az iskolában olvasással az éjszakát. Legközelebb jövőre...
2012. február 6., hétfő
2012. február 5., vasárnap
"Késhet a tavasz, ha már itt a tél?"
2012. február 4., szombat
Híradás a Kernstokból
Az iskola környékén ismeretlen emberek köszönnek rám, a facebookon ismerősnek jelölnek be életkoruk alapján bizonyára hozzánk járó gyerekek (674 tanulót még nem tudok azonosítani) és szüleik. Négy hónapja dolgozom Nyergesen: az intézménnyel való ismerkedés szakasza lezárult, a tervezés zajlik… Ideje tehát az eddigi történésekről s a jövőre vonatkozó elképzelésekről a nagyobb nyilvánosságnak is beszámolni.
Bár az első vezetői értekezleten volt olyan igazgatóhelyettes, aki felajánlotta a lemondását, úgy gondoltam, hogy sem a hivatalban lévőket nem ismerem, sem azokat, akiket pályáztatás útján megbízhatnék: így az első félév időtartamára bizalmat szavaztam, együttműködést javasoltam. Elkezdődött, ill. folytatódott a munka. Hetente járok ki Eternitre, kéthetente Bajótra, mind a három épületben órákat látogatok; megváltozott a tantárgyfelosztás, a munkaközösségek átdolgozták a munkaterveket, volt nevelési értekezletet (dolgoztunk az őszi szünetben) és szülői fórum; iskolai rendezvények, ünnepek és hétköznapok váltották egymást… Beleütköztem több szabálytalanságba, s lassan meggyőződéssé érett, hogy egyetlen néven, egyetlen OM-szám alatt négy, különböző szokásjog alapján működő intézményt kell eggyé kovácsolnom.
A felismerést követően új szervezeti és működési szabályzatot írtam. Az SzMSz – a pedagógiai programon kívül – egy iskola mindennapi működésének a legfontosabb szabályozója, elkészítése az igazgató joga és kötelessége. Az SzMSz-ben az alsós és felsős igazgatóhelyettesi feladatkört tanügy-igazgatási és nevelési igazgatóhelyettesi funkcióval váltottam fel (az eterniti helyettesi és a bajóti tagintézmény-vezetői munkakör változatlan maradt). Úgy gondoltam, olyan helyettesekre van szükségem, akik csoport-, ill. részérdekek helyett akarnak és tudnak rendszerben és az egész iskolában gondolkozni. A SzMSz elfogadása a tantestület döntési jogkörébe tartozik, az érintettekkel közöltem, hogy a helyettesi állásokat meg fogom pályáztatni. A nevelőtestület decemberben az új SzMSz-t ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el.
Ezután az állásokat meghirdettem. Tízen pályáztak (közülük kettő érvénytelenül), többen minkét állásra; a nyolc pályázóból ketten a tantestület tagjai: Gálné Drajkó Mária és Nyitrai Ferenc. Az igazgatóhelyettesek visszahívásával, ill. megbízásával kapcsolatban a nevelőtestületnek véleményezési joga van: a tanárok nagy része sem a visszahívásokat, sem az új megbízásokat nem támogatta. Ezt tudomásul vettem, de az intézmény új pályára állítása érdekében a nevelési igazgatóhelyettesi feladatokkal Gálné Drajkó Máriát, a tanügy-igazgatási feladatokkal pedig Papp Zsoltot bíztam meg. Gálné Eterniten megtanult első osztálytól nyolcadikig egységben látni, munkájával mind a keze alatt dolgozó tanárok, mind a szülők elégedettek; Papp Zsolt eddig alsó tagozaton, napköziben és felsőben egyaránt tanított, ráadásul minőségbiztosításhoz és alternatív pedagógiához is ért. (Egyébként korábban én egyikőjüket sem ismertem.) Az eterniti helyettesi feladatokkal – pályázat nélkül, ezt a törvények lehetővé teszik – Elekesné Tóth Izabellát bíztam meg, Bajóton pedig Dudásné Szabó Ibolyát – aki évek óta szabályos kinevezés nélkül látja el ezt a munkakört – kívánom a tagintézmény vezetésével megbízni, mihelyt a bajóti képviselő-testület támogató véleményezését megkapom.
Januárban sor került a munkaközösség-vezetők megerősítésére, ill. három munkaközösség élén február elsejétől új vezető áll. Ennyi dióhéjban, ami mögöttünk van. És a jövő?
Áprilisi nevelési értekezletünk belső továbbképzés lesz: hét kolléga fog bemutatóórát tartani, amit közös megbeszélés követ, majd a projektmódszer alapjaival ismerkedünk meg. Ez utóbbi előkészület a következő tanév témahetére: egy adott téma (pl. a víz) köré szervezzük a tanítást azon a héten minden évfolyamon és minden tantárgyból. Tavasszal nemzetiségi napot tartunk, február 10-én pedig a hetedik-nyolcadikosoknak megrendezzük az olvasás éjszakáját.
Terveink vannak egy új típusú beiskolázásra: első osztályban egy sportos, egy német nemzetiségi osztályban gondolkodunk, s egy olyanban, ahol negyedik osztályban kell dönteni, hogy a tanuló melyik idegen nyelvet választja. Ötödiktől évfolyamszinten több lehetőséget kínálunk: a sportot, a matematikát és természettudományokat emelt óraszámban. A nemzetiségi nyelvi csoportok tudását évente felmérjük, s a csoportbeosztás a következő tanévben ennek eredménye szerint alakul. Hetedik osztályban az őszi időszakra tervezzük a junior nyelvvizsgát, nyolcadikra a legszorgalmasabbak esetében az alapfokú nyelvvizsgát. Eterniten megtartjuk az angol és az informatika bevezetését első osztálytól kezdve. Reméljük, hogy megkapjuk a szükséges támogatást.
(Megjelent itt: februári szám, 12. o.)
2012. február 3., péntek
2012. február 2., csütörtök
Kultúrtörténet másképpen
– Artúr király és a kerekasztal lovagjai?
– Igen, igen – és már idézi is a filmből a jeleneteket.
– E. bácsi is ismeri a filmet?
– Igen. Órán arról is mesélt, hogy döntötték el, hogy boszorkány-e valaki. Szünetben kérdeztem, hogy látta-e a Monty Pythont. És igen. Egész tízpercben röhögtünk, hogy a kacsa...
Nekem viszont el kell mesélni, hogy mi van a kacsával.