A nyolcvanas évek első felében Szabó Magda IV. Béláról szóló drámatrilógiájának a Madách Színházban volt az ősbemutatója, a darabokat Lengyel György állította színpadra. A meráni fiút nem láttam (a bemutató idején még Debrecenben voltam egyetemista), de A csatát és a Béla királyt igen, ez utóbbit kétszer is (néhány szerepet kettős szereposztásban játszottak, pl. Laszkarisz Máriát Sunyovszky Szilvia és Bencze Ilona). Annak idején a színművek a Rivaldában jelentek meg, aztán a trilógiát egybefoglalva könyvalakban is kiadták. Nem a történelmi tanulmányaimból, hanem ezekből a drámákból emlékeztem IV. Béla országépítő munkájára. Lembergben járva, amikor Tamás a város nevének eredetéről beszélt, Béla egyik lányának, Konstanciának a férjét, Leót említette (Leó – лев – Lvov – Lwów), s beugrott az alábbi jelenet.
Egyértelműen Lev felesége volt, minden lexikonban és Lwów-várostörténetben így szerepel (ez áll egyébként a fenti dombormű feliratán is), s korban is jobban illik hozzá (7 év különbség) mint a harmincöt évvel idősebb Danilóhoz. Danilo második felesége Mindaugas litván király lánya volt, rá illik mindaz, amit az említett cikk Konstanciáról ír.
VálaszTörlésTudományos értékű beírás, nagy köszönet.
VálaszTörléshttp://genealogy.euweb.cz/arpad/arpad2.html Gyuszi ezeket az adatokat használta a Gyásznémberben (itt-ott igazítani kellett, de amúgy jónak tűnik)
VálaszTörlésN
Studiolum, N - köszönöm.
VálaszTörlés