Átadják a "nyaktag"-ot: itt kap helyet a könyvtár, kialakítanak egy informatikatermet (még hosszú ideig nem működik kifogástalanul (pl. nincs bekötve az internet), az új, de kissé elavult gépeket a humán szakos igazgató választja ki és veszi meg), egy konditermet, és kap egy szobát a diákönkormányzat.
"A fejlesztés folytatódik, szeptemberig a dísztermet, az éttermet és a volt Hell kollégiumot is helyreállíttatja a város" - írja tudósításában a Hídlap, ez utóbbiba költözne az Arany János Általános Iskola. (A fejlesztés el sem kezdődik.)
február
A leendő hetedikesek jelentkezési határideje febr. 20. volt. Hosszú évek óta először nincs felvételi vizsga, de a beiskolázás meglehetősen érdekesen alakult.
(Emlékeztetőül: bizonytalanságot keltő tényezők tavalyról:
1. "az iskola számára eleve ideiglenes helyként volt kijelölve a kertvárosi volt Hell középiskola épülete, amelyet felújítottak hogy fogadni tudja a diákokat és most folytatódik a felújítás. Lesz ebédlő és közösségi terem, új tantermeket alakítanak ki és ide kerül az Arany János Általános iskola, amelynek eredetileg is ez volt új helyként kijelölve. A gimnázium egyes osztályainak elhelyezésére a szomszédos Oktáv Továbbképzőben bérelnek majd termeket, ahol kényelmes és jó körülmények között tanulhatnak a fiatalok. A Szent István gimnázium végleges helye a legutóbbi testületi ülésen elfogadott döntés alapján a belvárosban lévő volt Granvísus épületének Sissay közi részében lévő ingatlanrész lesz, amelynek a felújításáig járnak csak a gimnazisták a kertvárosi épületbe."
2. "Jövő év szeptember elsejétől az esztergom-kertvárosi Arany János Általános iskola új székhelye a Wesselényi utcában lévő volt Hell műszaki középiskola lesz. Az épületet a város idén teljes mértékig felújította és ideiglenesen ide helyezte el a Szent István Gimnáziumot. A folyamatban lévő felújítások során új tantermeket is kialakítanak, és így lehetőség nyílik arra, hogy az Arany János Általános Iskola szeptembertől a gimnáziummal közösen kezdhesse meg a tanítást. "
Most akkor hol, hogyan?)
A 24 Óra c. megyei lap minden évben (még novemberben) megjelentet Iránytű címmel egy továbbtanulást segítő mellékletet (a normál hirdetési tarifák töredéke az ár). Több tanárnak feltűnik, hogy az István nem hirdeti magát. A tantestület aggódik a beiskolázás miatt, az igazgató nem érti az aggodalmakat (nincs konkurencia), majd tantestületi nyomásra beleegyezik az utólagos hirdetésbe. Kecske-káposzta szituáció: a hirdetést a másik, kb. negyedannyi példányszámban megjelenő lapba adja fel.
Nyugtalanító híreket hallunk, majd egy kolléga érdekes információt hoz. Egy fontos tisztséget viselő ember arra a kérdésre, hogy mikor kerülünk vissza városba, az a feleletet adja: ilyen beiskolázási mutatókkal?...
A tantestület veszi kézbe a szervezést - bemutatót, vetélkedőt talál ki a potenciális jelöltek figyelmének felhívására, bemutatkozó levelet ír, s a síszünetben néhány tanár hordja ki a környék összes iskolájába a felhívást - és a lebonyolítást.
Eredmény: sikerül beiskolázni két osztályt - valószínűleg a várakozások ellenére .
március
"Százszázalékosan, minden fordulóban győzve az esztergomi Szent István Gimnázium csapata nyerte meg az olimpiatörténetből rendezett Mező Ferenc szellemi diákolimpia országos fináléját is"- írja a Hídlap, s megnevezi a felkészítő tanárt, Sitku Pált, de az önkormányzati lap újságírója/szerkesztője vagy ki tudja kije épp a helyi illetőségű volt igazgatót nem ismeri, s levágja a fotóról. (Aki egyébként szakköri órakeretet a felkészítésre nem kapott.)
24-én lejárt az igazgatói pályázatok beadási határideje. Négyen pályáztak.
április
A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság március 10-én hozott, április 6-án kézbesített végzése a Tatabányai Munkaügyi Bíróság 2008. december 20-án hozott döntését megváltoztatta, a kérelmező (a gimnázium igazgatója) kifogását elutasította. A végzés indoklásában a bíróság kifejti, hogy a közalkalmazotti tanács választásában megállapíthatók ugyan szabálytalanságok, de a szabálysértés nem olyan mértékű, hogy az a választás eredményét érdemben befolyásolná. A végzéssel szemben fellebbezésnek helye nincs. A választási bizottságot a PDSz képviselte. (Emlékeztetőül: a 2008. 11.04-ei és 12.20-ai bejegyzés.) A jogerős döntés értelmében tehát a közalkalmazotti tanács hivatalban volt és van. Nem mellesleg: tagjai az iskola volt igazgatója és két helyettese.
Egy közösségi portálon egy önkormányzati képviselő istvános tanár(ok) epiteton ornansaként hónapok óta használ egy saját alkotású szót: "gyűlölet tunningoló". Ebben a hónapban jelennek meg először próféciái: "regisztráljon a munkanélküli hivatalnál", írja S.P.-nek. Vagy: "De azok bizony benne vannak, annak színtere pedig az ISTVÁNOSbalhé volt, Csak ott is bebuktak. Lesz itt romeltakarítás, nyugi. Mára FIDEZ programba is bekerült a romeltakarítás, mint első lépcsőfok." Vagy: "...az ISTVÁN benevezett az elit-gimnázium címre, ha igen, kell majd egy kis fazonigazítást végezni a szcientológiai bérenceken." (Ez az ember később a V.B. öngyilkosságának körülményeit vizsgáló bizottság elfogulatlan tagja lesz. Sőt: szeptembertől a gimnázium óraadó tanára - képesítés nélkül.)
A tantestület 22 tagja eljuttat egy 23 pontból álló levelet a tavaly május 1-jével kinevezett igazgató egyéves munkájának értékeléséről a képviselő-testület tagjainak, az oktatási bizottság külsős tagjainak és az Oktatási Hivatalnak.
28-án lezárul az igazgatói pályázatok értékelése: az egyetlen külső pályázó pályázata nem felel meg a kiírásnak; az iskola minden véleménynyilvánításra feljogosított szervezete (szülői közösség, iskolaszék, DÖK, tantestület és alkalmazotti közösség) Fodorné Farda Éva megbízását támogatja.
Szavazati arányok a tantestületben:
- Fodorné Farda Éva 88%-os támogatás
- Daróczi József - 24 %-os támogatás
- Kurnász László - 12,5 %-os támogatás (ez 3 igen szavazatot jelent).
Az eredmény ismeretében Daróczi József bejelenteti, hogy visszavonja pályázatát: szerinte az egyetlen etikus döntés a visszalépés, kívánja, az kapjon megbízást, aki a legnagyobb bizalmat élvezi.
május
Ballagás, írásbeli érettségi vizsgák, versenyek (rajz és műalkotáselemzés, környezetvédelem - 1-2-3. helyek) István-napok...
június
5-én, pénteken rendkívüli testületi ülésen (2-3 órával előtte hívták össze, más napirendi ponttal) a pályázók távollétében Kurnász Lászlót 5 évre kinevezik a Szent István Gimnázium igazgatójának.
23-án az igazgató leváltja Holló Ervint a diákönkormányzatot segítő tanár posztjáról - a tantestület nem ért egyet. Délután ünnepélyesen lezárjuk a tanévet.
25-én egy szülő levelet juttat el a polgármesteri hivatalba és a diákok portáljára, tiltakozik a polgármesternek V.B. öngyilkossága kapcsán a szülőkhöz, diákokhoz intézett álságos levele miatt: "Ön - pillanatnyi politikai céljainak megvalósítása és „vélt ellenségeinek” eltiprása céljából - feltörte a gyász - minden érző embert elgondolkodtató - csendjét, hogy magánvéleményének és előítéleteinek hangos és hangzatos puffogtatásával kerülhessen a figyelem középpontjába. Mivel a jog mai állása szerint a fenntartó nem nyomozóhatóság, így szeretném felhívni figyelmét arra, hogy e sajnálatos tragédia okának, végső motivációjának kiderítése nem helyi gittegyletek feladata, hanem a megfelelő, független, pártatlan, hasonló tapasztalattal már rendelkező, prekoncepció-mentes szerveké."
Az elkövetkező napokban reggel nyolctól délután négyig mindenkinek az iskolában kell tartózkodnia: az igazgató várja az ideiglenes bizottság értesítését, kinyomtatja és átadja az illető tanárnak a bizottság elé invitáló levelet, hogy két óra múlva, három óra múlva, holnap reggel... A városháza folyosóján órák hosszat várunk. A meghallgatásokon jelen van a PDSz képviselője - egyszer nincs, akkor a meghallgatás hangneme kihallgatássá változik. A bizottság két tagja ellen elfogultságot jelentettünk be - nem számít. A meghallgatásokon nem egészen azok ülnek benn, akiket önkormányzati határozattal a bizottság tagjainak kértek fel.
Július
9-én képviselőtestületi ülés (sőt: rendkívüli testületi ülés is) volt, az ülés(ek) napirendi pontjai között nem szerepelt az István-ügy: pedig ekkor hallgatták meg az ideiglenes bizottság beszámolóját, ekkor döntöttek a fegyelmi bizottság összetételéről, ekkor hangzottak el egy fenntartó képviselője szájából elhangozhatatlan mondatok: "Ezek olyan aljas emberek..." - mondja az István tanári gárdájának majd feléről Esztergom polgármestere. "Az István tanári gárdájának nagy része szakmai szempontból nagyon jól tanít, de pedagógiai szempontból nulla" - állítja az alpolgármester.
"Az esztergomi Szent István Gimnázium igazgatója a tantestület 22 tagja ellen kezdeményezett fegyelmi vizsgálatot az utolsó tanítási napokban elkövetett sorozatos fegyelemsértések gyanújával. A nevelők majdnem mindegyikét érinti az eljárás, így a testület tagjai közül elfogulatlan vagy nem érintett, a jogszabályban rögzített követelményeknek megfelelő közalkalmazott vizsgálóbiztost és fegyelmi tanácsi tagokat nem tudott az intézményvezető kijelölni. Ezért megkereséssel fordult Esztergom önkormányzata mint fenntartó felé vizsgálóbiztos és fegyelmi tanácsi tagok kijelölése érdekében. A biztosok és a fegyelmi tanács tagjainak személyéről tegnap döntöttek az önkormányzati képviselők Esztergomban" - áll az önkormányzat hivatalos közleményében.
Aztán a következő napokban mindenki (kivéve az igazgatóhelyettest és egyetlen teljes állású köztanárt) megkapja a fegyelmi eljárás megindításáról szóló értesítést. 28-ig a két fegyelmi biztos mindenkit meghallgat.
Augusztus
24-én alakuló értekezlet: nincs kész tantárgyfelosztás. Intő jel. Van viszont új igazgatóhelyettes. A kérdésre, hogy miért mondott le a budapesti iskolában az igazgatói posztról egy év után, miért vonzó helyettesnek lenni annak, aki igazgató volt, azt válaszolja: mert törvénytelen dolgok aláírását nem vállalta, a helyettesi feladatot pedig kihívásnak tartja... Szavait derültség fogadja.
24-től 27-ig tart a fegyelmi vizsgálat 2. szakasza. A fegyelmi tanács előtt már nem kell mind a 22 tanárnak megjelennie: hárman még júliusban bejelentették, hogy távoznak az iskolából - áthelyezéssel, másik helyi középiskolában találtak állást (hármójuk közül egyikük régi tanár), ketten augusztusban mennek el (S.P. és D.J.); és vannak, akik írásbeli figyelmeztetést kaptak. A fegyelmi biztosok 8 tanár esetében javasolták a legsúlyosabb büntetést, az elbocsátást.
A biztosok vizsgálati anyagát a benne szereplő javaslattal együtt az igazgató 14-én megkapta. (S e tájban mondott le a fegyelmi tanács elnöki posztjáról dr. Osvai László. Állítólagos ok: elfogultság.)
25-26-án volt a gólyatábor. (Gy.P. megszervezte, levezényelte - ő nem, az igazgató tudta, mi vár rá. De olyan jól tud szervezni...)
28-án reggel az igazgató azt az információt adja, hogy 1-2 óra körül lesz eredmény. Akkorra megyünk vissza, nem csak mi heten. Késnek. A igazgató azt mondja, az önkormányzattól x időn belül hozzák az iratokat. Egy kolléga mondja neki, hogy: "De a döntést Ön hozza". Nem érti. Aztán másodszorra ráhagyja: "Jó, akkor én hozom." Valaki, látja, hogy ott jár az oktatási iroda vezetője. Végeredmény: a 8 javasolt elbocsátásból a fegyelmi tanács 7-et megszavaz. Az enyhébb büntetésről szóló határozatokat napokkal később kapják meg.
30-án az első flashmob.
31-én a nyitó értekezleten a maradék tantestület megismerkedik az új tanárokkal, köztük dr. K.Gy-vel, akinek nincs tanári végzettsége, közelebb van a hetvenhez, mint a hatvanhoz, de "ígérvénnyel" tanít társadalomismeretet: megígérte, hogy 4 éven belül megszerzi a szükséges képesítést. Hogy ilyen nincs, az alkalmazási feltételeket előírja a közoktatási törvény? K.Gy. jogász, az igazgatónak pedig normális esetben 1. számú útmutatója épp ez a törvény. Ehelyett: "Én kértem fel őt, s hálás lehetek, hogy elvállalta a tanítást. Azt is vállalta, hogy a legrövidebb időn belül megszerzi a szükséges végzettséget. Nem lesz szavazati joga, nem akar érettségiztetni, csak óraadó – mondta el Kurnász László." (Tudja-e az Oktatási Hivatal? Tudja: egy szülő megkérdezte, lehet-e képesítés nélkül tanítani, egy másik szülő bejelentést tett... Miért nem történik semmi? A jogállam lomha.)
31-én az oktatási miniszter közleményt ad ki: "A fegyelmi eljárás megindítása a munkáltató joga. Önkormányzati iskola esetén a munkáltató az iskola, a munkáltatói jogok gyakorlója az igazgató." (Na igen.)
"Abban a kérdésben, hogy indokolt volt-e az igazgató részéről az elfogultságra, érintettségre hivatkozás, valamint, hogy jogszerű volt-e a nem közalkalmazott, "politikus" testületi tagok eljárása, illetve, hogy a pedagógusok megszegték-e vétkesen kötelezettségeiket, továbbá, hogy a kiszabott fegyelmi büntetés arányban állt-e a megállapított kötelezettségszegéssel, csak a bíróság jogosult jogerős ítéletében, érdemi, a felekre nézve kötelező érvényű döntést hozni." (A hét elbocsátott tanáron kívül még hatan állnak perben az iskolával.)
Ebben a közleményben kezdeményezi a miniszter, hogy "a képviselőtestület a következő testületi ülésén soron kívül tárgyalja meg az ügyet és tájékoztassa arról a szaktárca vezetőjét."
A tanév végi létszám 437 fő volt (hivatalos közlés). A 2009-10-es tanévet 30 gyerekkel kevesebben kezdik el az Istvánban, de szeptember közepére még egy osztálynyian távoznak. Novemberre pedig már 101 tanuló vett búcsút az iskolától.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése