2009. december 31., csütörtök
Szent István Gimnázium 2009 (2.)
3-án volt a 2. flashmob: "Körülbelül kétszáz fős tömeg gyűlt össze hat órára a Széchenyi téren, miközben az a mellett álló városházán elkezdődött a testületi ülés. A szimpátiatüntetésen a "Szent Istvános" szülők és a velük egyetértők népdalokat énekeltek, hogy így mutassák meg a testületnek: kiállnak a gimnázium és az elbocsájtott tanárok mellett."
A tüntetők egy levelet szeretnének átadni a Fidesz elnökének: "Mi, a Szent István Gimnázium szimpatizánsai, jelenlegi és volt diákjai és családtagjaik ezúton kell, hogy kérjük az Ön segítségét, hogy úgy is mint városunk díszpolgára tegyen valamit az ellen a méltánytalan bánásmód ellen, mellyel Esztergom város polgármestere és képviselő testülete iskolánk dolgaival kapcsolatban viseltettek és viseltetnek. Értjük ez alatt az iskola elhelyezésének körülményeit, működtetését, az iskolavezetés leváltásának módját és indokát, az új vezetés kinevezésének érthetetlen magyarázatát és személyét, a vezetés által kezdeményezett fegyelmi eljárások vállalhatatlan, demokratikus országban elképzelhetetlen folyamatát és eredményét, diákok, tanárok és szülők alkotmányos jogainak mérhetetlen sárba tiprását."
Orbán Viktor azonban kikerüli a találkozást, a hátsó bejáraton közlekedik, s amikor egy újságíró mégis szóra bírja, a következő, az adott helyzetben abszolút értelmetlen választ adja: "ha a polgárok nem elégedettek az önkormányzat működésével, megoldást csak a kormányzattól remélhetnek. Készülünk a kormányzásra, de egyelőre semmilyen eszköz nincs a kezünkben, hogy segítsünk az embereknek".
A tüntetésen a gimnázium volt a közös nevező, nem politikai szimpátia alapján döntöttek az emberek a részvétel mellett: fideszesek is voltak lenn a téren, miközben a Sötétkapu fölött néhány fideszes és fidelitászos (talán helyesebb lenne azt mondani: M.T.-párti) a kormányt hibáztatta az iskolák tönkretételéért. Speciel az István lezüllesztését nem lehet a nyakába varrni.
6-án az Élőlánc Magyarországért elnöksége nyilatkozatot adott ki: "A választásokra készülő ellenzéki párt nem hagyhatja szó nélkül az esztergomi polgármester túlkapásait. Az emberek inkább hisznek a tetteknek, mint a szavaknak: a Szent István Gimnázium tanárai ellen folyó büntetőhadjárat lerontja az önkormányzati munka demokratizálását, a pedagógusok jobb megbecsülését ígérő ellenzéki nyilatkozatok hitelét." Az Élőlánc 8-án találkozót rendezett a budapesti Parlament Caféban, ahol a sajtó képviselői megismerkedhettek az elbocsátott istvános pedagógusokkal.
14-én a KEMMA-ban megszólal a PDSz elnöke, aki sok órát végigült velünk a vizsgálóbizottság előtt, így nem lehet olyan naiv, hogy azt gondolja, jószolgálati tevékenységének értelme van, hogy írott malasztnál többet jelent, hogy "... mindenképpen szükség lenne egy közvetlen, tisztázó megbeszélésre Meggyes Tamás és az érintettek, vagyis a diákok és a tanárok között", vagy "a polgármester támogatólag nyilatkozott a közvetlen megbeszélés tekintetében." (Vö. "Ezek olyan aljas emberek...") A PDSz többször tervezett sajtótájékoztatót az István-ügyben - aztán nem tartott. Bár az elnök "jogszerűtlen fegyelmik határozatai"-ról beszél, a országos terjesztésű sajtó elé - ki tudja, miért - nem állt ki. Az elbocsátott szakszervezeti tagok úgy ítélték meg, hogy ez nem elégséges érdekképviselet, s kiléptek a PDSZ-ből.
21-én Winkfein Csaba országgyűlési képviselő azonnali kérdést intézett az oktatásügy irányítóihoz, az államtitkár válaszolt: "Magyarországon a legtöbb oktatási intézményt az önkormányzatok tartják fent, ezért a kormány hatásköre korlátozott a szakmailag vitatható önkormányzati döntésekkel szemben."
"Winkfein Csaba beszámolt arról is, hogy frakciótársával, Tatai-Tóth Andrással törvénymódosítást nyújtanak be, hogy az önkormányzatok az iskolaigazgatók kinevezésekor ne hagyhassák figyelmen kívül a szülők, a tantestület, az iskolaszék és a diákönkormányzat véleményét."
A polgármester reagálása: "A Szent István Gimnázium élére az önkormányzat a legalkalmasabb és legmegfelelőbb igazgatót választotta meg öt évre. Az igazgató munkájának első éve hibátlanul telt el."
És így tovább. Nyilatkozik az igazgató, a polgármester - minden törvényes, a tanulók érdekeit szolgálja, a tanárok tették politikai csatatérré az iskolát, az önkormányzat felelősségteljesen gondolkodik és cselekszik...
A 26-ai Hídlapban megjelenik egy hatoldalas írás a gimnáziumról, 28-án kikerül a város hivatalos honlapjára is: Esztergom Város Önkormányzata Képviselő-testületének állásfoglalása a Szent István Gimnáziummal kapcsolatban. Korábban már írtam róla: a kívülállónak, az István történetét nem követő olvasónak az derülhet ki, hogy van itt egy gondoskodó, az iskolának csak a legjobbat akaró, előrelátó, nagy felelősségérzettel jellemezhető önkormányzat és az önkormányzattal szembeforduló maroknyi tanár, akik gyerekeket vonnak be küzdelmükbe.
Az állásfoglalást minden istvános gyerek szülei tájékoztatására borítékolva kézbe kapja - a miniszter, akinek a kezdeményezésére az állásfoglalás született, nem (mint az jóval később kiderül).
Update: ami kimaradt.
Az egyik munkaközösség vezetőjének megválasztanak és kineveznek egy olyan új kollégát, aki gyakornok (vagyis nincs 3 év tanítási gyakorlata), mentora van. Így előáll az a nevetséges helyzet, hogy tanári feladatkörében szakmai vezetője van (gyakornoki ideje alatt meg kell ismerkednie az iskola minden dokumentumával, órát kell nála látogatni, 3 év tanítási gyakorlat után minősíteni kell őt...), munkaközösség-vezetőként pedig ő az x év tanítási gyakorlattal rendelkező kollégái szakmai vezetője. Nonszensz.
2009. december 30., szerda
Szent István Gimnázium 2009 (1.)
Átadják a "nyaktag"-ot: itt kap helyet a könyvtár, kialakítanak egy informatikatermet (még hosszú ideig nem működik kifogástalanul (pl. nincs bekötve az internet), az új, de kissé elavult gépeket a humán szakos igazgató választja ki és veszi meg), egy konditermet, és kap egy szobát a diákönkormányzat.
"A fejlesztés folytatódik, szeptemberig a dísztermet, az éttermet és a volt Hell kollégiumot is helyreállíttatja a város" - írja tudósításában a Hídlap, ez utóbbiba költözne az Arany János Általános Iskola. (A fejlesztés el sem kezdődik.)
február
A leendő hetedikesek jelentkezési határideje febr. 20. volt. Hosszú évek óta először nincs felvételi vizsga, de a beiskolázás meglehetősen érdekesen alakult.
(Emlékeztetőül: bizonytalanságot keltő tényezők tavalyról:
1. "az iskola számára eleve ideiglenes helyként volt kijelölve a kertvárosi volt Hell középiskola épülete, amelyet felújítottak hogy fogadni tudja a diákokat és most folytatódik a felújítás. Lesz ebédlő és közösségi terem, új tantermeket alakítanak ki és ide kerül az Arany János Általános iskola, amelynek eredetileg is ez volt új helyként kijelölve. A gimnázium egyes osztályainak elhelyezésére a szomszédos Oktáv Továbbképzőben bérelnek majd termeket, ahol kényelmes és jó körülmények között tanulhatnak a fiatalok. A Szent István gimnázium végleges helye a legutóbbi testületi ülésen elfogadott döntés alapján a belvárosban lévő volt Granvísus épületének Sissay közi részében lévő ingatlanrész lesz, amelynek a felújításáig járnak csak a gimnazisták a kertvárosi épületbe."
2. "Jövő év szeptember elsejétől az esztergom-kertvárosi Arany János Általános iskola új székhelye a Wesselényi utcában lévő volt Hell műszaki középiskola lesz. Az épületet a város idén teljes mértékig felújította és ideiglenesen ide helyezte el a Szent István Gimnáziumot. A folyamatban lévő felújítások során új tantermeket is kialakítanak, és így lehetőség nyílik arra, hogy az Arany János Általános Iskola szeptembertől a gimnáziummal közösen kezdhesse meg a tanítást. "
Most akkor hol, hogyan?)
A 24 Óra c. megyei lap minden évben (még novemberben) megjelentet Iránytű címmel egy továbbtanulást segítő mellékletet (a normál hirdetési tarifák töredéke az ár). Több tanárnak feltűnik, hogy az István nem hirdeti magát. A tantestület aggódik a beiskolázás miatt, az igazgató nem érti az aggodalmakat (nincs konkurencia), majd tantestületi nyomásra beleegyezik az utólagos hirdetésbe. Kecske-káposzta szituáció: a hirdetést a másik, kb. negyedannyi példányszámban megjelenő lapba adja fel.
Nyugtalanító híreket hallunk, majd egy kolléga érdekes információt hoz. Egy fontos tisztséget viselő ember arra a kérdésre, hogy mikor kerülünk vissza városba, az a feleletet adja: ilyen beiskolázási mutatókkal?...
A tantestület veszi kézbe a szervezést - bemutatót, vetélkedőt talál ki a potenciális jelöltek figyelmének felhívására, bemutatkozó levelet ír, s a síszünetben néhány tanár hordja ki a környék összes iskolájába a felhívást - és a lebonyolítást.
Eredmény: sikerül beiskolázni két osztályt - valószínűleg a várakozások ellenére .
március
"Százszázalékosan, minden fordulóban győzve az esztergomi Szent István Gimnázium csapata nyerte meg az olimpiatörténetből rendezett Mező Ferenc szellemi diákolimpia országos fináléját is"- írja a Hídlap, s megnevezi a felkészítő tanárt, Sitku Pált, de az önkormányzati lap újságírója/szerkesztője vagy ki tudja kije épp a helyi illetőségű volt igazgatót nem ismeri, s levágja a fotóról. (Aki egyébként szakköri órakeretet a felkészítésre nem kapott.)
24-én lejárt az igazgatói pályázatok beadási határideje. Négyen pályáztak.
április
A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság március 10-én hozott, április 6-án kézbesített végzése a Tatabányai Munkaügyi Bíróság 2008. december 20-án hozott döntését megváltoztatta, a kérelmező (a gimnázium igazgatója) kifogását elutasította. A végzés indoklásában a bíróság kifejti, hogy a közalkalmazotti tanács választásában megállapíthatók ugyan szabálytalanságok, de a szabálysértés nem olyan mértékű, hogy az a választás eredményét érdemben befolyásolná. A végzéssel szemben fellebbezésnek helye nincs. A választási bizottságot a PDSz képviselte. (Emlékeztetőül: a 2008. 11.04-ei és 12.20-ai bejegyzés.) A jogerős döntés értelmében tehát a közalkalmazotti tanács hivatalban volt és van. Nem mellesleg: tagjai az iskola volt igazgatója és két helyettese.
Egy közösségi portálon egy önkormányzati képviselő istvános tanár(ok) epiteton ornansaként hónapok óta használ egy saját alkotású szót: "gyűlölet tunningoló". Ebben a hónapban jelennek meg először próféciái: "regisztráljon a munkanélküli hivatalnál", írja S.P.-nek. Vagy: "De azok bizony benne vannak, annak színtere pedig az ISTVÁNOSbalhé volt, Csak ott is bebuktak. Lesz itt romeltakarítás, nyugi. Mára FIDEZ programba is bekerült a romeltakarítás, mint első lépcsőfok." Vagy: "...az ISTVÁN benevezett az elit-gimnázium címre, ha igen, kell majd egy kis fazonigazítást végezni a szcientológiai bérenceken." (Ez az ember később a V.B. öngyilkosságának körülményeit vizsgáló bizottság elfogulatlan tagja lesz. Sőt: szeptembertől a gimnázium óraadó tanára - képesítés nélkül.)
A tantestület 22 tagja eljuttat egy 23 pontból álló levelet a tavaly május 1-jével kinevezett igazgató egyéves munkájának értékeléséről a képviselő-testület tagjainak, az oktatási bizottság külsős tagjainak és az Oktatási Hivatalnak.
28-án lezárul az igazgatói pályázatok értékelése: az egyetlen külső pályázó pályázata nem felel meg a kiírásnak; az iskola minden véleménynyilvánításra feljogosított szervezete (szülői közösség, iskolaszék, DÖK, tantestület és alkalmazotti közösség) Fodorné Farda Éva megbízását támogatja.
Szavazati arányok a tantestületben:
- Fodorné Farda Éva 88%-os támogatás
- Daróczi József - 24 %-os támogatás
- Kurnász László - 12,5 %-os támogatás (ez 3 igen szavazatot jelent).
Az eredmény ismeretében Daróczi József bejelenteti, hogy visszavonja pályázatát: szerinte az egyetlen etikus döntés a visszalépés, kívánja, az kapjon megbízást, aki a legnagyobb bizalmat élvezi.
május
Ballagás, írásbeli érettségi vizsgák, versenyek (rajz és műalkotáselemzés, környezetvédelem - 1-2-3. helyek) István-napok...
június
5-én, pénteken rendkívüli testületi ülésen (2-3 órával előtte hívták össze, más napirendi ponttal) a pályázók távollétében Kurnász Lászlót 5 évre kinevezik a Szent István Gimnázium igazgatójának.
23-án az igazgató leváltja Holló Ervint a diákönkormányzatot segítő tanár posztjáról - a tantestület nem ért egyet. Délután ünnepélyesen lezárjuk a tanévet.
25-én egy szülő levelet juttat el a polgármesteri hivatalba és a diákok portáljára, tiltakozik a polgármesternek V.B. öngyilkossága kapcsán a szülőkhöz, diákokhoz intézett álságos levele miatt: "Ön - pillanatnyi politikai céljainak megvalósítása és „vélt ellenségeinek” eltiprása céljából - feltörte a gyász - minden érző embert elgondolkodtató - csendjét, hogy magánvéleményének és előítéleteinek hangos és hangzatos puffogtatásával kerülhessen a figyelem középpontjába. Mivel a jog mai állása szerint a fenntartó nem nyomozóhatóság, így szeretném felhívni figyelmét arra, hogy e sajnálatos tragédia okának, végső motivációjának kiderítése nem helyi gittegyletek feladata, hanem a megfelelő, független, pártatlan, hasonló tapasztalattal már rendelkező, prekoncepció-mentes szerveké."
Az elkövetkező napokban reggel nyolctól délután négyig mindenkinek az iskolában kell tartózkodnia: az igazgató várja az ideiglenes bizottság értesítését, kinyomtatja és átadja az illető tanárnak a bizottság elé invitáló levelet, hogy két óra múlva, három óra múlva, holnap reggel... A városháza folyosóján órák hosszat várunk. A meghallgatásokon jelen van a PDSz képviselője - egyszer nincs, akkor a meghallgatás hangneme kihallgatássá változik. A bizottság két tagja ellen elfogultságot jelentettünk be - nem számít. A meghallgatásokon nem egészen azok ülnek benn, akiket önkormányzati határozattal a bizottság tagjainak kértek fel.
Július
9-én képviselőtestületi ülés (sőt: rendkívüli testületi ülés is) volt, az ülés(ek) napirendi pontjai között nem szerepelt az István-ügy: pedig ekkor hallgatták meg az ideiglenes bizottság beszámolóját, ekkor döntöttek a fegyelmi bizottság összetételéről, ekkor hangzottak el egy fenntartó képviselője szájából elhangozhatatlan mondatok: "Ezek olyan aljas emberek..." - mondja az István tanári gárdájának majd feléről Esztergom polgármestere. "Az István tanári gárdájának nagy része szakmai szempontból nagyon jól tanít, de pedagógiai szempontból nulla" - állítja az alpolgármester.
"Az esztergomi Szent István Gimnázium igazgatója a tantestület 22 tagja ellen kezdeményezett fegyelmi vizsgálatot az utolsó tanítási napokban elkövetett sorozatos fegyelemsértések gyanújával. A nevelők majdnem mindegyikét érinti az eljárás, így a testület tagjai közül elfogulatlan vagy nem érintett, a jogszabályban rögzített követelményeknek megfelelő közalkalmazott vizsgálóbiztost és fegyelmi tanácsi tagokat nem tudott az intézményvezető kijelölni. Ezért megkereséssel fordult Esztergom önkormányzata mint fenntartó felé vizsgálóbiztos és fegyelmi tanácsi tagok kijelölése érdekében. A biztosok és a fegyelmi tanács tagjainak személyéről tegnap döntöttek az önkormányzati képviselők Esztergomban" - áll az önkormányzat hivatalos közleményében.
Aztán a következő napokban mindenki (kivéve az igazgatóhelyettest és egyetlen teljes állású köztanárt) megkapja a fegyelmi eljárás megindításáról szóló értesítést. 28-ig a két fegyelmi biztos mindenkit meghallgat.
Augusztus
24-én alakuló értekezlet: nincs kész tantárgyfelosztás. Intő jel. Van viszont új igazgatóhelyettes. A kérdésre, hogy miért mondott le a budapesti iskolában az igazgatói posztról egy év után, miért vonzó helyettesnek lenni annak, aki igazgató volt, azt válaszolja: mert törvénytelen dolgok aláírását nem vállalta, a helyettesi feladatot pedig kihívásnak tartja... Szavait derültség fogadja.
24-től 27-ig tart a fegyelmi vizsgálat 2. szakasza. A fegyelmi tanács előtt már nem kell mind a 22 tanárnak megjelennie: hárman még júliusban bejelentették, hogy távoznak az iskolából - áthelyezéssel, másik helyi középiskolában találtak állást (hármójuk közül egyikük régi tanár), ketten augusztusban mennek el (S.P. és D.J.); és vannak, akik írásbeli figyelmeztetést kaptak. A fegyelmi biztosok 8 tanár esetében javasolták a legsúlyosabb büntetést, az elbocsátást.
A biztosok vizsgálati anyagát a benne szereplő javaslattal együtt az igazgató 14-én megkapta. (S e tájban mondott le a fegyelmi tanács elnöki posztjáról dr. Osvai László. Állítólagos ok: elfogultság.)
25-26-án volt a gólyatábor. (Gy.P. megszervezte, levezényelte - ő nem, az igazgató tudta, mi vár rá. De olyan jól tud szervezni...)
28-án reggel az igazgató azt az információt adja, hogy 1-2 óra körül lesz eredmény. Akkorra megyünk vissza, nem csak mi heten. Késnek. A igazgató azt mondja, az önkormányzattól x időn belül hozzák az iratokat. Egy kolléga mondja neki, hogy: "De a döntést Ön hozza". Nem érti. Aztán másodszorra ráhagyja: "Jó, akkor én hozom." Valaki, látja, hogy ott jár az oktatási iroda vezetője. Végeredmény: a 8 javasolt elbocsátásból a fegyelmi tanács 7-et megszavaz. Az enyhébb büntetésről szóló határozatokat napokkal később kapják meg.
30-án az első flashmob.
31-én a nyitó értekezleten a maradék tantestület megismerkedik az új tanárokkal, köztük dr. K.Gy-vel, akinek nincs tanári végzettsége, közelebb van a hetvenhez, mint a hatvanhoz, de "ígérvénnyel" tanít társadalomismeretet: megígérte, hogy 4 éven belül megszerzi a szükséges képesítést. Hogy ilyen nincs, az alkalmazási feltételeket előírja a közoktatási törvény? K.Gy. jogász, az igazgatónak pedig normális esetben 1. számú útmutatója épp ez a törvény. Ehelyett: "Én kértem fel őt, s hálás lehetek, hogy elvállalta a tanítást. Azt is vállalta, hogy a legrövidebb időn belül megszerzi a szükséges végzettséget. Nem lesz szavazati joga, nem akar érettségiztetni, csak óraadó – mondta el Kurnász László." (Tudja-e az Oktatási Hivatal? Tudja: egy szülő megkérdezte, lehet-e képesítés nélkül tanítani, egy másik szülő bejelentést tett... Miért nem történik semmi? A jogállam lomha.)
31-én az oktatási miniszter közleményt ad ki: "A fegyelmi eljárás megindítása a munkáltató joga. Önkormányzati iskola esetén a munkáltató az iskola, a munkáltatói jogok gyakorlója az igazgató." (Na igen.)
"Abban a kérdésben, hogy indokolt volt-e az igazgató részéről az elfogultságra, érintettségre hivatkozás, valamint, hogy jogszerű volt-e a nem közalkalmazott, "politikus" testületi tagok eljárása, illetve, hogy a pedagógusok megszegték-e vétkesen kötelezettségeiket, továbbá, hogy a kiszabott fegyelmi büntetés arányban állt-e a megállapított kötelezettségszegéssel, csak a bíróság jogosult jogerős ítéletében, érdemi, a felekre nézve kötelező érvényű döntést hozni." (A hét elbocsátott tanáron kívül még hatan állnak perben az iskolával.)
Ebben a közleményben kezdeményezi a miniszter, hogy "a képviselőtestület a következő testületi ülésén soron kívül tárgyalja meg az ügyet és tájékoztassa arról a szaktárca vezetőjét."
A tanév végi létszám 437 fő volt (hivatalos közlés). A 2009-10-es tanévet 30 gyerekkel kevesebben kezdik el az Istvánban, de szeptember közepére még egy osztálynyian távoznak. Novemberre pedig már 101 tanuló vett búcsút az iskolától.
2009. december 28., hétfő
Szerinted?
(A tigris és a majom. Popper Péterrel beszélget Mihancsik Zsófia)
S te Buddha vagy a tékozló fiú apjának felfogásával, magatartásával tudsz inkább azonosulni? Van-e harmadik lehetőség?
2009. december 27., vasárnap
Karácsony után
(A tigris és a majom. Popper Péterrel beszélget Mihancsik Zsófia)
2009. december 23., szerda
Koncerten
A Muzsikás együttes vendégei voltak többek között a a Szászcsávási Dalosok: nyolc földművelő javakorabeli és idősebb férfi, akik öt szólamban énekelnek - fantasztikusan.
Újra arra gondoltam: a művészet az emberi szellem legmagasabb rendű alkotása.
2009. december 21., hétfő
Szerinted?
Azon az éjszakán, amikor kiszöktem a parókiáról, nem fogadott be senki, aztán jóval később valahol egy kicsi magyar városban az utcára szorultam - hiába könyörögtem, hogy csak a pincébe engedjenek be, vagy csak az előszobában egy székre, vagy a pajtába - nem, és nem. Télen nem lehet fedél nélkül tölteni az éjszakát. Hajnal felé mindenképpen elfáradsz, és ha leülsz, akkor megfagysz. Félek, ha idegen városban egyedül vagyok az éjszakai utcán. Félhetnék attól is, hogy megtámadnak, hiszen megtörténhet békében, Budapesten is. De inkább a kirekesztettségtől félek." (Polcz Alaine: Asszony a fronton)
"A félelem győz le mindent, és nem a szeretet?" Szerinted? Így karácsony előtt különösen aktuális a kérdés.
2009. december 20., vasárnap
Tél az ablakból
Délelőtt a hálószoba ablakából.
A Balassa, (a konyhaablakból úgy látszik, mintha) mögötte (lenne) az Ószeminárium tornya - ott a könyvtár.
A parkolóban.
2009. december 19., szombat
Érzékeny antennák
2009. december 18., péntek
Gratulálok!
1989-től nyugdíjba vonulásáig (2008) az esztergomi Szent István Gimnáziumban tanított magyart, éneket és hittant, mindvégig osztályfőnök volt, énekkart és színjátszó kört vezetett.
Tanítási gyakorlatát igényesség, következetesség, gyermekszeretet és hivatástudat jellemezte. Kollégái munkáját nagyra becsülték, pedagógiai szakértelme elismeréseként hosszú évekig ő volt az osztályfőnöki munkaközösség vezetője. Közösségteremtő és –formáló képessége az iskola arculatának meghatározó eleme volt, művészeti nevelő munkája diákjai és kollégái számára mércéül szolgált a helyére állók megítélésében.
(Az ember büszke a (volt) kollégáira is.)
Humanizált(?) ösztön
2009. december 17., csütörtök
Sz.Ó.
2009. december 16., szerda
2007 nyarán még utoljára végigjártam az immár üres Kis-Duna parti épületet, s a színpadon (osztályteremnek használtuk) valaki nagybetűkkel ezt a sort írta a falra. Magamban díjaztam az illetőt: akkor mindannyian valami ilyesmit éreztünk. (Mint utóbb kiderült, az új lakó - a régi jogutódja - ezt sérelmezte: ő birtokba került, mi ki... Empátiát nem várhattunk. Pedig festetni így is, úgy is kellett.)
Már régen tudom, ki volt az illető, ő is máshol talált teret magának, az erzsébetesek is bizonyára belakták az épületet, s a "miénk"-ből nincs már meg a "mi" sem. De a dal hallatán még mindig ökölbe szorul a kezem: a politikusok szétvertek egy jól működő közösséget. Csak. Mert hatalmuk van hozzá. S hatalmi szóval hány közösséget (a hajbókolók gyülekezete nem közösség) sikerült felépíteni?
2009. december 15., kedd
(H)aha
Aha.
„A kutatás kimutatta, hogy az iskolai légkör és az agresszió szintje között szoros kapcsolat van. Minél több tanárt látnak igazságosnak a diákok, annál kisebb az esélyük, hogy agressziót kövessenek vagy szenvedjenek el.”
Aha.
„Sáska Géza véleménye szerint mindebből az következik, hogy az oktatáspolitikának nem a tekintélytiszteletre kellene fokoznia (sic!) az iskolákban, hanem az iskolaigazgatókba és az intézményekbe vetett bizalmat kellene megerősíteni.”
Aha!
„Az oktatási biztos (…) javaslata az, hogy az egyes iskolák készítsenek felméréseket, és kérjenek javaslatokat a diákoktól, pedagógusoktól, szülőktől a helyi ügyek megoldására. »Ezt úgy is el tudom képzelni, hogy egy papírra felírják azt a három dolgot, amivel az adott intézmény küzd, a másik oldalra pedig azt, hogy lehetne megoldani azokat. Sok jó javaslat gyűlne így össze« – mondta az ombudsman.”
Ha-ha-ha, bru-ha-ha... (Az oktatási biztosnak milyen használható javaslatai vannak! Nem hallott még a Szent István Gimnáziumról. A javaslat komolyságánál csak az a szomorúbb: de, hallott.)
2009. december 14., hétfő
Szerinted?
(Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém. Beszélgetés Nádas Péterrel)
És ti mit gondoltok műveltség és felelősség, műveltség és lelkiismeret összefüggéséről?
2009. december 13., vasárnap
Sopron
A Fagus elegáns, a konyhája nagyon jó, a személyzet halk és udvarias. Jókat ettünk, fürödtünk (élveztem a gőzfürdőt), olvastunk, csavarogtunk. A szálloda annyira tele volt, hogy tegnap este, ma reggel a képen látható teraszon is terítettek (gázmelegítővel fűtöttek).
Az elefánt egykor egy gyarmatáru- és fűszerüzlet jelképe volt.
Tart a karácsonyi vásár (szombat délelőtt sem volt tömeg). Az egyik bódéban nagyanyáink konyhakredence, a bódé előtt "masina", rajta cserépedényben (gondolom) a toros káposzta, benn hurka, kolbász. Mi puncsot ittunk, a gyermek egy-két bódéval arrébb kürtőskalácsot kapott.

A Kecske-templom (a ferencesek, majd bencések temploma) elég elhanyagolt állapotban van.
"A kapubolt alatt bal kéz felől falba vésett ülőfülkék sorakoztak, hogy legyen hová leülniük a vendégeknek, ha a ház gazdája ott, a házánál akarná kimérni a tulajdon borát, amit a város törvényeinek értelmében Szent György-napot követően egy teljes héten keresztül megtehetett." (Ezek az ülőfülkék azonban nem azok.)
Ma reggeli közben már szállingózott a hó, útban hazafelé nagyjából Komáromig meg is maradt a földeken... Itt a tél.
Köszönöm az utat egykori osztályomnak, J. Katinak külön a fügelekvárt is.
Fotó: Rafael Balázs, kivéve a Kecske-templomot (net).
Az idézetek Rakovszky Zsuzsa A kígyó árnyéka c. regényéből valók.
2009. december 11., péntek
2009. december 9., szerda
Az üzletben egyébként nagyon csúnyán beszélnek, mondja. Olykor ott vesz magának kiflit tízóraira - ha a kedves néni ül a pénztárban, 30 forintba kerül, ha az utálatos, 45-be. Nem akarom elhinni - mutatja az ötvenesből visszakapott 20 forintot.
A rablás és személyes kellemetlen tapasztalatok valahogy összekapcsolódnak a fejében.
2009. december 8., kedd
Úszás?
(Egyébként mellen hatévesen megtanult úszni. Lehetne többet és kitartóbban, bizonyára szebben is.)
Mindez a kitüntetett, fantasztikus élményfürdőben - ahol bent (tehát a tanév nagy részében) nincs úszásra alkalmas medence. De micsoda áldozatot vállal a város, hogy elsőtől negyedik osztályig mindenkinek biztosítja az ingyenes úszásoktatást (sőt, óvodások is járnak)! Ja, hogy az alapfeltételek hiányoznak? Hogy a Szent István Fürdőbe járnának, ha az úszás lenne a fontos, mert ott van két úszómedence? Hogy az idegennek ez érthetetlen? Van ebben ráció, csak nem a gyerekek meg nem az úszás szempontjából!
Én a mozgást tartom fontosnak, nem az élményfürdő dotálását, így a magam részéről ragaszkodnék a tornatermi testnevelésórához, amikor a tanító néni valóban megdolgoztatja az osztályt.
2009. december 7., hétfő
Szerinted?
Írta Albert Camus a 30-as évek végén (Noteszlapok). Szerinted mi köze egymáshoz politikának és eszménynek?
2009. december 6., vasárnap
2009. december 5., szombat
***
Belülről - egy az ének közül. Kívülről - ő.
***
Megfelelni - kinek?
***
Letette a telefont, érezte, hogy húzza a lábát a mocsár.
Egy mozdulatában is rémülten ráismert.
***
Nem érti, hogy nem látják.
***
Amott túl ott a tág világ. Vagy ott volt. Vagy csak a lehetőség volt. Vagy van.